Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

postlagen

Skriftlig fråga 1999/2000:1375 av Torstensson, Åsa (c)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1375 av Åsa Torstensson c till näringsminister Björn Rosengren om postlagen Posten kommer att lägga ned alla sina kontor. Sedan 1990 har ungefär 100 kontor lagts ned och ibland ersatts med posthörnor i butiker eller bensinstationer. Detta är resultatet av att postverksamheten blivit allt

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

rättssäkerheten

Skriftlig fråga 1999/2000:1371 av Torstensson, Åsa (c)

den 29 augusti Fråga 1999/2000:1371 av Åsa Torstensson c till justitieminister Laila Freivalds om rättssäkerheten Domstolsverkets ledning bekräftar att den pågående översynen kommer att få effekter för de domstolar som har en eller två domare. Rättsväsendets uppdragsgivare är landets medborgare. Därför finns befogade

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

fisket i Koster-Väderöfjorden

Skriftlig fråga 1999/2000:1317 av Torstensson, Åsa (c)

den 16 augusti Fråga 1999/2000:1317 av Åsa Torstensson c till jordbruksminister Margareta Winberg om fisket i Koster-Väderöfjorden Sverige har som nation förbundit sig att inrätta ett antal marina reservat eller marina nationalparker. Koster-Väderöfjorden är ett område som under många år varit under utredning för ett

Inlämnad: 2000-08-15 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se