Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1998/99:140 Förhör m.m. hos kommissionen för granskning av de svenska säkerhetstjänsternas författningsskyddande verksamhet

Motion 1998/99:K30 av Åsa Torstensson (c)

Motion till riksdagen 1998/99:K30 av Åsa Torstensson m.fl. c med anledning av prop. 1998/99:140 Förhör m.m. hos kommissionen för granskning av de svenska säkerhetstjänsternas författningsskyddande verksamhet Om behovet av en granskningskommission och om karaktären av kommissionen De senaste årens debatt om polisiär


Utskottsberedning: ----1999/2000:KU4
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1998/99:59 Öppen handel - rättvisa spelregler

Motion 1998/99:N8 av Marianne Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1998/99:N8 av Marianne Andersson m.fl. c med anledning av skr. 1998/99:59 Öppen handel rättvisa spelregler Behovet av globala spelregler Hållbar utveckling regionalt och globalt kräver fördjupat internationellt samarbete. Internationellt samarbete i fasta former ligger i de mindre staternas


Utskottsberedning: -----1998/99:NU13
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

vidgat skärgårdsbegrepp inom EU:s strukturfondsprogram

Skriftlig fråga 1998/99:612 av Torstensson, Åsa (c)

Fråga 1998/99:612 av Åsa Torstensson c till näringsministern om vidgat skärgårdsbegrepp inom EU:s strukturfondsprogram den 7 maj För skärgårdens del är det viktigt, liksom för hela Sverige, att skapa en hållbar utveckling byggd på långsiktiga och robusta förutsättningar för att en fortsatt levande skärgård skall bli

Inlämnad: 1999-05-07 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se