Åsa Romson (MP)

Åsa Romson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.dr
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ledig 2014-10-03 – 2016-06-06
    • Ordinarie 2013-05-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-11-23 – 2013-05-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-11-22
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-03
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2016-05-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2016-06-17 – 2017-07-14
    • Ledamot 2016-06-17 – 2016-06-17
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2011-09-30 – 2014-10-03
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Miljö- och energidepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2015-01-01 – 2016-05-25

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-11 och ordförande EU-nämnden 16-. Suppleant EU-nämnden 10-11 och miljö- och jordbruksutskottet 11-14. Ledamot valberedningen 10-11. Statsråd (klimat- och miljöminister), Miljö- och energidepartementet och vice statsminister 141003-160525.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Bo Romson och matematikläraren Harriet Bagge.
  • Utbildning

    Estetisk praktisk linje, gren teater, Södra Latin, 90. Fil.kand. 01. Jur.kand. 01, Stockholms universitet. Jur. dr, Stockholms universitet 12.
  • Anställningar

    Policyhandläggare, Forum Syd 01-05. Doktorand, Stockholms universitet 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms stad 02-10. Gruppledare, Miljöpartiet, Stockholms stad, 05-06. Vice ordförande, Miljö- och hälsoskyddsnämnden, Stockholms stad 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet 11-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm

Interpellation 2013/14:333 av Romson, Åsa (MP)

den 7 mars Interpellation 2013/14:333 Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm av Åsa Romson MP till miljöminister Lena Ek C Luften kring många gator i Stockholm, liksom i flera svenska städer, är förorenad av väg- och avgaspartiklar. En stor del av partiklarna i gatunivå kommer från den lokala vägtrafiken. Nivåerna

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm

Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm

Interpellation 2013/14:4 av Romson, Åsa (MP)

den 18 september Interpellation 2013/14:4 Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm av Åsa Romson MP till miljöminister Lena Ek C Luften kring många gator i Stockholm är förorenad av väg- och avgaspartiklar. En stor del av partiklarna i gatunivå kommer från den lokala vägtrafiken. Nivåerna av partiklar överstiger

Inlämnad: 2013-09-18 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm

Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm

Interpellation 2012/13:508 av Romson, Åsa (MP)

den 29 augusti Interpellation 2012/13:508 Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm av Åsa Romson MP till miljöminister Lena Ek C Luften kring många gator i Stockholm är förorenad av väg- och avgaspartiklar. En stor del av partiklarna i gatunivå kommer från den lokala vägtrafiken. Nivåerna av partiklar överstiger

Inlämnad: 2013-08-29 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.