Åsa Hartzell (M)

Åsa Hartzell (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post asa.hartzell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för David Josefsson
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-25 – 2019-05-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-09-01 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-25 – 2019-05-10
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-22 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19 (ersättare 190225-190510). Extra suppleant näringsutskottet 19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2018/19:NU11 8 maj 2019 Mineralpolitik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se