Aron Modig (KD)

Aron Modig (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 336
Titel Ek.mag./Civilekonom.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.modig[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-21 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-05-04 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-19 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att när det är aktuellt att samtidigt använda donerade ägg och spermier i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del det avser upphörande av de särskilda bestämmelserna om ersättning till blinda och


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23

Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med konkreta förslag


Utskottsberedning: 2017/18:NU19

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.