Arne Andersson (M)

Arne Andersson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1928

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1998-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1987-10-06 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1976-10-04 – 1987-10-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Vice ordförande 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-18 – 1994-10-03
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-30
    • Ledamot 1984-10-02 – 1986-10-07
    • Suppleant 1982-10-04 – 1983-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1982-10-04 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:83 Förändrad styrning av Försvarsmakten

Motion 1997/98:Fö6 av Arne Andersson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö6 av Arne Andersson m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:83 Förändrad styrning av Försvarsmakten Förändrad styrning av Försvarsmakten och uppskjuten säkerhetspolitisk kontrollstation Regeringen föreslår att riksdagen godkänner en framflyttning av den säkerhetspolitiska kontrollstationen


Utskottsberedning: ----1997/98:FöU10
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:72 Inrättande av nya centrum i Försvarsmakten

Motion 1997/98:Fö2 av Arne Andersson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö2 av Arne Andersson m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:72 Inrättande av nya centrum i Försvarsmakten 1 Bakgrund Regeringen föreslår i proposition 1997/98:72 inrättande av nya centrum i Försvarsmakten. Med det val av lösning som i och med regeringsbeslutet i december 1997 redan gjorts


Utskottsberedning: ---1997/98:FöU6
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Försvarets modernisering

Motion 1997/98:U405 av Arne Andersson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:U405 av Arne Andersson m.fl. m Försvarets modernisering Frågan om försvarets fortsatta modernisering aktualiserades i en moderat kommittémotion i anslutning till försvarsbeslutet hösten 1996. En del av de synpunkter som då framfördes har tillgodosetts, under det att huvuddelen fortfarande


Utskottsberedning: ---------1997/98:FöU1 1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.