Arman Teimouri (L)

Arman Teimouri (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Värmlands län, plats 162
Titel Kommunikationschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866132
E-post arman.teimouri[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-11-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barns skydd mot sexualbrott

Skriftlig fråga 2019/20:922 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:922 Barns skydd mot sexualbrott av Arman Teimouri L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Både flickor och pojkar kan vara offer för sexuella övergrepp. Förövaren kan vara kvinna eller man. Den som utsätter barn för sexuella övergrepp känner oftast barnet. Sammantaget är barn särskilt

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:922 av Arman Teimouri (L) (pdf, 88 kB)

En fortsatt drift av Ringhals 1

Skriftlig fråga 2019/20:714 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:714 En fortsatt drift av Ringhals 1 av Arman Teimouri L till Statsrådet Anders Ygeman S En säker och klimatneutral elförsörjning är avgörande för att Sverige ska kunna klara övergången till ett klimatmässigt hållbart samhälle med bibehållen välfärd. Sverige har i dag en säker och effektiv elproduktion med

Inlämnad: 2019-12-20 Svarsdatum: 2020-01-09 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:714 av Arman Teimouri (L) (pdf, 87 kB)

Allvarliga driftsstörningar hos Svenska kraftnät

Skriftlig fråga 2019/20:608 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:608 Allvarliga driftsstörningar hos Svenska kraftnät av Arman Teimouri L till Statsrådet Anders Ygeman S Enligt nya uppgifter från statliga Svenska kraftnät, som ansvarar för landets elsystem, inträffade under hösten en allvarlig driftsstörning som kunde fått stor negativ påverkan för landets elkunder. Den

Inlämnad: 2019-12-09 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:608 av Arman Teimouri (L) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se