Arman Teimouri (L)

Arman Teimouri (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Värmlands län, plats 162
Titel Kommunikationschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866132
E-post arman.teimouri[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2020-11-03 – 2021-09-08
    • Ledamot 2020-10-23 – 2020-11-02
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-23
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-10-23 – 2021-09-08
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-10-23
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-11-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2020-02-19 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Amir Teimouri och Farideh Izad Khast.
  • Utbildning

    Grundskola, Hjortsjöskolan, Vaggeryd, slutår 96. Gymnasieskola, Fenix Kunskapscentrum, Vaggeryd, slutår 99. Centre International d'Études Françaises, Université catholique de l'Ouest, Angers/Frankrike, slutår 00. Diplomutbildning, Berghs School of Communication, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Intervjuare, Norstat, 01-02. Regional samordnare, Stiftelsen Sverige i Europa 03. Grundare/ägare och projektledare, Hot Coffee Kreativitetsbyrå 02-08. Nyhetsankare och reporter, Sveriges Radio, olika perioder under 08-09. Grundare/ägare och kommunikationskonsult, Pratoo AB 08-11. Grundare/ägare, Bagatoo AB (senare Pratoo AB), 09-19. Projektledare, Clara Reklambyrå, 11-13. Grundare/ägare och kommunikationskonsult, Pratoo AB 13-14. Länsledningskoordinator, Länsstyrelsen Värmland, 14-16. Kommunikationschef, Visit Karlstad/Karlstad CCC 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad 06-08. Ledamot, kommunfullmäktigeberedningen, Karlstad 06-08. Ledamot, valberedningen, Karlstad 06-08. Ledamot, valnämnden, Sundbyberg 08-10. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Sundbyberg 08. Suppleant, Mariebergsskogen AB, Karlstad 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Rådgivare, Tillväxtmotor - Business Generator i Värmland 15-17. Styrelseordförande, Handelskammarens lokalavdelning Karlstad 17-18. Styrelseledamot, Communicare, 14-. Styrelseledamot, Brigadmuseum 17-. Styrelseledamot, Liberalerna Värmland 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utlokalisering av ett museum om Förintelsen

Skriftlig fråga 2018/19:911 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2018/19:911 Utlokalisering av ett museum om Förintelsen av Arman Teimouri L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Statsminister har i regeringsförklaringen lyft att antisemitismen ska belysas och bekämpas och att det bland annat ska göras genom ett nytt museum som ska bevara och föra vidare minnet av

Inlämnad: 2019-08-21 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:911 av Arman Teimouri (L) (pdf, 91 kB)

Försäkringskassans bedömningar kring personlig assistans

Skriftlig fråga 2018/19:769 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2018/19:769 Försäkringskassans bedömningar kring personlig assistans av Arman Teimouri L till Socialminister Lena Hallengren S Trots ändrade direktiv i regleringsbrevet till Försäkringskassan fortsätter myndigheten med bedömningar kring personlig assistans som starkt kan ifrågasättas. Skrivningen i regleringsbrevet

Inlämnad: 2019-06-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:769 av Arman Teimouri (L) (pdf, 86 kB)

med anledning av skr. 2018/19:135 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum

Motion 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. M, KD, C, L med anledning av skr. 2018/19:135 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utveckla en tydligare resultatredovisning när det gäller


Utskottsberedning: 2019/20:NU1 2019/20:NU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , 4 bifall,

Motion 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se