Arman Teimouri (L)

Arman Teimouri (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Värmlands län, plats 162
Titel Kommunikationschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866132
E-post arman.teimouri[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-11-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:42 Riksrevisionens granskning av statliga insatser för att underlätta nyföretagande genom digitalisering

Motion 2019/20:3438 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3438 av Arman Teimouri m.fl. L med anledning av skr. 2019/20:42 Riksrevisionens granskning av statliga insatser för att underlätta nyföretagande genom digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka den digitala samverkan mellan


Utskottsberedning: 2019/20:NU15

Motion 2019/20:3438 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3438 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska ha demokrati som övergripande mål och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:UU15 2019/20:UU2 2019/20:UU6
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 3 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 110 kB)

Politik för årsrika

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. L Politik för årsrika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om analys av orsakerna bakom de anmälningar Diskrimineringsombudsmannen får in om åldersdiskriminering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:AU7 2019/20:AU8 2019/20:SoU10 2019/20:SoU11 2019/20:SoU12 2019/20:SoU4 2019/20:SoU5 2019/20:SoU6 2019/20:SoU8
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 7 avslag, 14 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se