Ylva Johansson (S)

Ylva Johansson (S)

Arbetsmarknads- och etableringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Lärare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 –
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetslinjen i den nya sjukförsäkringen

Skriftlig fråga 2009/10:972 av Johansson, Ylva (s)

den 5 augusti Fråga 2009/10:972 Arbetslinjen i den nya sjukförsäkringen av Ylva Johansson (s) till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m) Arbetsförmedlingen har i en rapport till regeringen redovisat en uppföljning av den arbetslivsintroduktion som regeringen infört för de personer

Inlämnad: 2010-08-05 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

En ojämlik sjukvård

Interpellation 2009/10:477 av Johansson, Ylva (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:477 En ojämlik sjukvård av Ylva Johansson (s) till socialminister Göran Hägglund (kd) Före valet sade de borgerliga partierna att ”välfärden ska vara gemensamt finansierad och fördelas efter behov”. Men när vi nu gör bokslut för sjukvården efter fyra

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: En ojämlik sjukvård

med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning s95010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett samlat förslag om ungdomar


Utskottsberedning: 2009/10:SoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s) (doc, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.