Ylva Johansson (S)

Ylva Johansson (S)

Arbetsmarknads- och etableringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Lärare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 –
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En arbetsmyndighet på EU-nivå

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1143 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

A2018/ 00825/ARM Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1143 av Karin Enström M En arbetsmyndighet på EU-nivå Karin Enström har frågat mig hur jag och regeringen har förvaltat mandatet om kommissionens aviserade förslag om en europeisk arbetsmyndighet.

Svarsdatum: 2018-04-11 Frågeställare: Karin Enström (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1143 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 92 kB)

Arbetskonflikten i Göteborgs hamn

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1091 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

PAGE 2 Dnr A2018/00756/ARM Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1091 av Lars Hjälmered M Arbetskonflikten i Göteborgs hamn Lars Hjämered har frågat statsrådet Mikael Damberg vilken analys han och regeringen gör av hur hamnproblemen har påverkat

Svarsdatum: 2018-04-04 Frågeställare: Lars Hjälmered (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1091 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 45 kB)

Effektivisering av Arbetsförmedlingen

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1098 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

A2018/00770/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1098 av Erik Andersson M Effektivisering av Arbetsförmedlingen Erik Andersson har frågat mig hur regeringen avser att göra Arbetsförmedlingen mer effektiv. Sedan regeringen tillträdde är det 250 000

Svarsdatum: 2018-04-03 Frågeställare: Erik Andersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1098 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.