Ylva Johansson (S)

Ylva Johansson (S)

Arbetsmarknads- och etableringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Titel Lärare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 – 2018-12-31
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 88-91 (VPK) och 06- (S). Ledamot socialutskottet 06-07, vice ordförande 07-10. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10, vice ordförande 10-14. Suppleant utbildningsutskottet 88-91 och bostadsutskottet 89-91. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 89-91 och gruppstyrelsen 07-. Ledamot krigsdelegationen 07-14. Statsråd (skolminister), Utbildningsdepartementet 941007-981006. Statsråd (vård- och äldreomsorgsminister), Socialdepartementet 040913-061006. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 141003-160525 och statsråd (arbetsmarknads- och etableringsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 160525-.
  • Föräldrar

    Utredningssekreteraren Börje Johansson och psykoterapeuten Ulla Johansson.
  • Utbildning

    Ämneslärarutbildning i matematik och fysik, Lunds universitet 85-88 och Lärarhögskolan i Stockholm 91-92.
  • Anställningar

    Lärare i matematik/fysik/kemi 88 och 92-94. Senior advisor, Telia Business Innovation 98-99. Vice vd (även vd viss tid), Att Veta AB 00-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Ungdomskommittén 89-91, referensgrupp till utredningen om utvärdering av försöksverksamheten med treårig yrkesinriktad utbildning i gymnasieskolan 89-92 och Betygsberedningen 90-92, parlamentariska referensgruppen till Läroplanskommittén 91-92 och Barn- och ungdomsdelegationen 96-98, vice ordförande 96-98. Ledamot, Svenska delegationen av finsk-svenska utbildningsrådet 96-98, ordförande 96-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, lokalförening och distrikt av Svenska Röda Korsets Ungdomsförbund 77-83. Styrelseledamot, Arenagruppen 03-05. Ordförande, Vänster för Europa 04. Ordförande, PES Independent reflection group on demographic challenges 04-05. Vice ordförande, Hammarby damfotboll 07-09. Styrelseledamot, Elitföreningen Damfotboll 09-11. Ledamot, Svenska Fotbollförbundets anläggningskommitté 08-11. Ordförande, Stockholms Fotbollförbund 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition S13002 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 A Kunskap och arbete bygger Sverige 3 En politik för fler jobb och växande företag sammanfattning 4 B Det ekonomiska läget 7


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 726 kB)

med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m.

Motion 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m. S63000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändringar i 49 lagen 1997:238 om arbetslöshetsförsäkring och 95 lagen 1997:239 om arbetslöshetskassor.


Utskottsberedning: 2011/12:AU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 50 kB)

Åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Interpellation 2011/12:242 av Johansson, Ylva (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:242 Åtgärder mot långtidsarbetslösheten av Ylva Johansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Sverige har goda offentliga finanser, men en hög och ökande arbetslöshet och en katastrofal ungdomsarbetslöshet. Långtidsarbetslösheten har bitit sig fast på en mycket

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.