Ylva Johansson (S)

Ylva Johansson (S)

Arbetsmarknads- och etableringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Titel Lärare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 – 2018-12-31
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 88-91 (VPK) och 06- (S). Ledamot socialutskottet 06-07, vice ordförande 07-10. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10, vice ordförande 10-14. Suppleant utbildningsutskottet 88-91 och bostadsutskottet 89-91. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 89-91 och gruppstyrelsen 07-. Ledamot krigsdelegationen 07-14. Statsråd (skolminister), Utbildningsdepartementet 941007-981006. Statsråd (vård- och äldreomsorgsminister), Socialdepartementet 040913-061006. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 141003-160525 och statsråd (arbetsmarknads- och etableringsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 160525-.
  • Föräldrar

    Utredningssekreteraren Börje Johansson och psykoterapeuten Ulla Johansson.
  • Utbildning

    Ämneslärarutbildning i matematik och fysik, Lunds universitet 85-88 och Lärarhögskolan i Stockholm 91-92.
  • Anställningar

    Lärare i matematik/fysik/kemi 88 och 92-94. Senior advisor, Telia Business Innovation 98-99. Vice vd (även vd viss tid), Att Veta AB 00-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Ungdomskommittén 89-91, referensgrupp till utredningen om utvärdering av försöksverksamheten med treårig yrkesinriktad utbildning i gymnasieskolan 89-92 och Betygsberedningen 90-92, parlamentariska referensgruppen till Läroplanskommittén 91-92 och Barn- och ungdomsdelegationen 96-98, vice ordförande 96-98. Ledamot, Svenska delegationen av finsk-svenska utbildningsrådet 96-98, ordförande 96-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, lokalförening och distrikt av Svenska Röda Korsets Ungdomsförbund 77-83. Styrelseledamot, Arenagruppen 03-05. Ordförande, Vänster för Europa 04. Ordförande, PES Independent reflection group on demographic challenges 04-05. Vice ordförande, Hammarby damfotboll 07-09. Styrelseledamot, Elitföreningen Damfotboll 09-11. Ledamot, Svenska Fotbollförbundets anläggningskommitté 08-11. Ordförande, Stockholms Fotbollförbund 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Ub197 av Björn Samuelson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub197 av Björn Samuelson m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Om vissa utbildningsfrågor Linjesystemet Regeringen föreslår vissa åtgärder vad avser högskolan i kompletteringspropositionen.


Utskottsberedning: -------1990/91:FiU30 1990/91:UbU12 1990/91:UbU21
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m.

Motion 1990/91:Ub180 av Ylva Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub180 av Ylva Johansson m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m. Elevinflytande Elevernas inflytande och ansvar i skolan måste stärkas av flera skäl. Det är naturligt att en demokratisk skola måste ge eleverna betydligt större möjligheter att vara med och bestämma


Utskottsberedning: ------1990/91:UbU17
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:117 En ny kommunallag

Motion 1990/91:K58 av Ylva Johansson (v)

Motion till riksdagen 1990/91:K58 av Ylva Johansson v med anledning av prop. 1990/91:117 En ny kommunallag Många kommuner har idag infört lokala nämnder kommundels- eller stadsdelsnämnder som är ansvariga för driften av grundläggande kommunal service. Nämnderna utses idag av kommunernas fullmäktigeförsamlingar och


Utskottsberedning: -1990/91:KU38
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.