Ylva Johansson(S)

Ylva Johansson (S)

Arbetsmarknads- och etableringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Lärare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 –
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bristen på chaufförer

Svar på skriftlig fråga 2017/18:752 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

A2018/ 00302/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:752 av Sten Bergheden M Bristen på chaufförer Sten Bergheden har frågat mig om jag vidtar några arbetsmarknadsåtgärder för att underlätta för arbetslösa att få anställning som chaufför. Det är viktigt

Svarsdatum: 2018-02-21 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:752 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 92 kB)

Ungdomsarbetslösheten

Svar på skriftlig fråga 2017/18:705 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

A2018 /00248/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:705 av Jan Ericson (M) Ungdomsarbetslösheten Jan Ericson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta mot den höga ungdomsarbetslösheten. Oavsett vilket mått som används har

Svarsdatum: 2018-02-13 Frågeställare: Jan Ericson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:705 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 92 kB)

Gränshinder i Norden som rör a-kassan

Svar på skriftlig fråga 2017/18:693 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

A2018/00224/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern . Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:693 av Rikard Larsson (S) Gränshinder i Norden som rör a-kassan Rikard Larsson har åter frågat mig när två gränshinder som rör arbetslöshetsförsäkringen kan förväntas bli lösta. Arbetet

Svarsdatum: 2018-02-06 Frågeställare: Rikard Larsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:693 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.