Aphram Melki (C)

Aphram Melki (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-10-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-19 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-19 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Sammanhållen vård- och omsorgsdokumentation
Debatt om förslag 2021/22:SoU30 13 juni 2022 Sammanhållen vård- och omsorgsdokumentation
Stillbild från Debatt om förslag: Barnets bästa när vård enligt LVU upphör – lex lilla hjärtat
Debatt om förslag 2021/22:SoU33 30 maj 2022 Barnets bästa när vård enligt LVU upphör – lex lilla hjärtat
Stillbild från Debatt om förslag: En fast omsorgskontakt i hemtjänsten
Debatt om förslag 2021/22:SoU24 4 maj 2022 En fast omsorgskontakt i hemtjänsten
Stillbild från Debatt om förslag: Tillfällig utvidgning av statligt stöd genom nedsatt energiskatt
Debatt om förslag 2021/22:SkU18 23 mars 2022 Tillfällig utvidgning av statligt stöd genom nedsatt energiskatt
Stillbild från Debatt om förslag: Sänkt energiskatt på bensin och diesel
Debatt om förslag 2021/22:SkU19 23 mars 2022 Sänkt energiskatt på bensin och diesel

Dokument:

Nationell strategi för att omvandla utsatta områden

Interpellation 2021/22:540 av Aphram Melki (C)

Interpellation 2021/22:540 Nationell strategi för att omvandla utsatta områden av Aphram Melki C till Statsrådet Anders Ygeman S I dag finns det enligt polisen 61 utsatta områden i Sverige. Mer än var tjugonde svensk, över 500 000 människor, bor just i dessa områden. Ett utsatt område karakteriseras enligt polisen av

Inlämnad: 2022-06-07 Svarsdatum: 2022-06-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:540 av Aphram Melki (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nationell strategi för att omvandla utsatta områden

med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem

Motion 2021/22:4730 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4730 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga ytterligare åtgärder för att omotiverade skillnader

Inlämnad: 2022-05-05 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2021/22:SoU37
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4730 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4730 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 94 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.