Anton Abele (M)

Anton Abele (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Samhällsdebattör
Född år 1992

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lån för körkortsutbildningar

Motion 2013/14:T334 av Anton Abele och Amir Adan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:T334 av Anton Abele och Amir Adan M Lån för körkortsutbildningar M1342 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om lån för körkortsutbildningar. Motivering Fördelarna med att ha ett körkort är många. För våra unga och arbetslösa


Utskottsberedning: 2013/14:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T334 av Anton Abele och Amir Adan (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:T334 av Anton Abele och Amir Adan (M) (pdf, 127 kB)

Kärnkraft generation 4

Motion 2013/14:N320 av Anton Abele (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N320 av Anton Abele M Kärnkraft generation 4 M1625 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kärnkraft generation 4. Motivering Kärnkraften kommer att vara en viktig del av framtidens energiförsörjning. I Sverige svarar


Utskottsberedning: 2013/14:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N320 av Anton Abele (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:N320 av Anton Abele (M) (pdf, 122 kB)

CSN-bidrag för praktik

Motion 2013/14:Ub385 av Anton Abele (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub385 av Anton Abele M CSN-bidrag för praktik M1348 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om CSN-bidrag för praktik. Motivering Idag studerar fler än någonsin i Sverige på universitet och högskolor. Det är bra och något


Utskottsberedning: 2013/14:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub385 av Anton Abele (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:Ub385 av Anton Abele (M) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.