Anti Avsan (M)

Anti Avsan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Rådman.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-12-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2014-01-24 – 2014-03-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2013-01-15
    • Suppleant 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2015-03-03 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 06-12, justitieutskottet 12-. Suppleant försvarsutskottet 06-10, EU-nämnden 08-13, utrikesutskottet 14- och extra suppleant 14. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 14, ordförande 10-14 och 1:e vice ordförande 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Riksrevisionens styrelse 10 och riksdagsstyrelsen 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Huddingegymnasiet, slutår 76. Polisutbildning, Polisskolan Ulriksdal 77-78 och 84. Jur. kand., Stockholms universitet 95. Folkrättslig rådgivare 95.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, Huddinge sjukhus 76. Polis, Polismyndigheten i Stockholm och Stockholms län 77-99. Tingsnotarie, Stockholms tingsrätt 95-97. Fiskalaspirant, Svea hovrätt 97-98. Tingsfiskal, Uppsala tingsrätt, Stockholms tingsrätt 98-99. Hovrättsassessor, Svea hovrätt 00. Rådman, Stockholms tingsrätt 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Föreningslagsutredningens parlamentariska referensgrupp 08-10 och Namnlagskommittén 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge. Ledamot, kommunstyrelsen. Styrelseledamot, Södertörns Brandförsvarsförbund (förbundsdirektionen) och styrelseordförande, Huge Fastigheter AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas kommunkrets i Huddinge 00-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms län.
  • Litteratur

    Folkrätt för poliser (95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nivån på bostadsbyggandet

Interpellation 2010/11:181 av Yazdanfar, Maryam (S)

den 3 februari Interpellation 2010/11:181 Nivån på bostadsbyggandet av Maryam Yazdanfar S till statsrådet Stefan Attefall KD Stefan Attefall har inte hittills ansett sig ha något ansvar för att få fram fler bostäder. Det framgår av de svar ministern lämnat på de frågor om bostadsbyggandet som Socialdemokraterna

Inlämnad: 2011-02-03 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nivån på bostadsbyggandet

Byggande av hyresrätter

Interpellation 2010/11:55 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 15 november Interpellation 2010/11:55 Byggande av hyresrätter av Amineh Kakabaveh V till statsrådet Stefan Attefall KD I lagen om kommunernas bostadsförsörjningsansvar står det att varje kommun skall planera bostadsförsörjningen i syfte att skapa förutsättningar för alla i kommunen att leva i goda bostäder

Inlämnad: 2010-11-15 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Byggande av hyresrätter

Effektivare användning av Sjöfartsverkets helikopterresurs

Motion 2010/11:Fö235 av Anti Avsan (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Fö235 av Anti Avsan M Effektivare användning av Sjöfartsverkets helikopterresurs m1876 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Sjöfartsverkets helikopterresurs. Motivering Sjöfartsverkets helikopterresurs är en viktig


Utskottsberedning: 2010/11:FöU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2010/11:Fö235 av Anti Avsan (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:Fö235 av Anti Avsan (M) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.