Anti Avsan (M)

Anti Avsan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Rådman.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-12-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2014-01-24 – 2014-03-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2013-01-15
    • Suppleant 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2015-03-03 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 06-12, justitieutskottet 12-. Suppleant försvarsutskottet 06-10, EU-nämnden 08-13, utrikesutskottet 14- och extra suppleant 14. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 14, ordförande 10-14 och 1:e vice ordförande 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Riksrevisionens styrelse 10 och riksdagsstyrelsen 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Huddingegymnasiet, slutår 76. Polisutbildning, Polisskolan Ulriksdal 77-78 och 84. Jur. kand., Stockholms universitet 95. Folkrättslig rådgivare 95.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, Huddinge sjukhus 76. Polis, Polismyndigheten i Stockholm och Stockholms län 77-99. Tingsnotarie, Stockholms tingsrätt 95-97. Fiskalaspirant, Svea hovrätt 97-98. Tingsfiskal, Uppsala tingsrätt, Stockholms tingsrätt 98-99. Hovrättsassessor, Svea hovrätt 00. Rådman, Stockholms tingsrätt 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Föreningslagsutredningens parlamentariska referensgrupp 08-10 och Namnlagskommittén 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge. Ledamot, kommunstyrelsen. Styrelseledamot, Södertörns Brandförsvarsförbund (förbundsdirektionen) och styrelseordförande, Huge Fastigheter AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas kommunkrets i Huddinge 00-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms län.
  • Litteratur

    Folkrätt för poliser (95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. M Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20 2017/18:UbU5
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 44 avslag

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 123 kB)

Säkerhetspolitik för Sverige

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. M Säkerhetspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:FöU8 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU14 2017/18:UU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 169 kB)

En nationell hälso- och sjukvårdsagenda

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. M En nationell hälso- och sjukvårdsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en utvecklad och prestationsbunden tillgänglighets- och samordningsmiljard och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU18 2017/18:SoU22 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 25 avslag, 5 bifall,

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 145 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.