Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.strandhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-10-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2019-10-01
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ledamot i regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs stad 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Avdelningsstyrelsen Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Styrelseledamot, försäkringsbolaget Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd, OFR 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:251 av Lars Püss (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan

Omvårdnadsbidrag och övergångsregler

Svar på skriftlig fråga 2018/19:953 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

2019-10-01 S2019/ 03707/SF Socialdepartementet Till Riksdagen Besvarandet av frågan 2018/19:953 Omvårdnadsbidrag och övergångsregler av Anders W Jonsson C Med anledning av att statsrådet har entledigats från sitt uppdrag kommer frågan 2018/19:953 Omvårdnadsbidrag och övergångsregler av Anders W Jonsson C inte att besvaras. Enligt uppdrag Marianne Jenryd

Svarsdatum: 2019-10-02 Frågeställare: Anders W Jonsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:953 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 67 kB)

Löftet till unga med funktionsnedsättning

Svar på skriftlig fråga 2018/19:877 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

S2019/03374/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:877 av Saila Quicklund M Löftet till unga med funktionsnedsättning Saila Quicklund har frågat mig när jag avser att uppfylla mitt tidigare vallöfte om att ingen person med en funktionsnedsättning och som felaktigt har

Svarsdatum: 2019-08-21 Frågeställare: Saila Quicklund (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:877 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 85 kB)

Handläggningstiderna för bostadstillägg till pensionärer

Svar på skriftlig fråga 2018/19:846 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

S2019/ 03150/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:846 av Sten Bergheden M Handläggningstiderna för bostadstillägg till pensionärer Sten Bergheden har frågat mig vad jag avser göra för att handläggningstiderna för bostadstillägg ska minska omgående genom dels ekonomiska

Svarsdatum: 2019-08-01 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:846 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se