Annika Nordgren (MP)

Annika Nordgren (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel fritidspedagogsstuderande
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996

Motion 1996/97:U24 av Bodil Francke Ohlsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:U24 av Bodil Francke Ohlsson m.fl. mp med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten Inledning I denna motion begränsar vi oss till att kommentera enskildheter i regeringens skrivelse till riksdagen, i den ordning de förekommer i skrivelsen. I en


Utskottsberedning: -------------------1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi45 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi45 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning Regeringens vårproposition är ett misslyckande för de arbetslösa, för miljön och för de med små ekonomiska marginaler som på ett orättvist sätt drabbats av besparingar


Utskottsberedning: -------------------------------------------------------1996/97:AU13 1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (110 yrkanden): , , 55 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:147 Ändring i utlänningslagens försvarsbestämmelser

Motion 1996/97:Sf33 av Ragnhild Pohanka m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf33 av Ragnhild Pohanka m.fl. mp med anledning av prop. 1996/97:147 Ändring i utlänningslagens förvarsbestämmelser Inledning Miljöpartiet de gröna tycker att överföringen av ansvaret från polismyndigheterna till Invandrarverket för personer som tas i förvar enligt utlänningslagen är


Utskottsberedning: --1996/97:SfU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.