Annika Nordgren (MP)

Annika Nordgren (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel fritidspedagogsstuderande
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 1995/96:199 JAS 39 Gripen-projektet

Motion 1995/96:Fö19 av Annika Nordgren och Elisa Abascal Reyes (mp)

Dokument


Utskottsberedning: -1996/97:FöU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m.

Motion 1995/96:Fi81 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi81 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m. Sammanfattning av förslagen I motionen föreslår Miljöpartiet de gröna en


Utskottsberedning: ----------------------------------------------------1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (104 yrkanden): , , 52 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans

Motion 1995/96:So14 av Thomas Julin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:So14 av Thomas Julin m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans Regeringen tänker spara 215 miljoner på den statliga assistansersättningen. Eftersom det ursprungliga förslaget blivit hårt kritiserat har regeringen i den föreliggande propositionen minskat


Utskottsberedning: -----1995/96:SoU15
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.