Annelie Enochson (KD)

Annelie Enochson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Arkitekt
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-02-01 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2000-02-01 – 2000-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-06-09 – 2002-09-30
    • Ledamot 2000-06-09 – 2002-09-29
    • Suppleant 2000-02-02 – 2000-06-08
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2013/14:TU9 19 mars 2014 Trafiksäkerhet
Allmänpolitisk debatt 14 oktober 2013 Allmänpolitisk debatt
Interpellationsdebatt 2011/12:5 av Hultqvist, Peter (S) 25 oktober 2011 Erkännande av Palestina
Interpellationsdebatt 2011/12:4 av Green, Monica (S) 25 oktober 2011 Ett fritt Palestina

Dokument:

Kristna i Mellanöstern

Motion 2013/14:U273 av Annelie Enochson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:U273 av Annelie Enochson KD Kristna i Mellanöstern KD682 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Mellanösterns minoriteter betraktas som andra klassens medborgare genom begreppet skyddsfolkRiksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:UU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:U273 av Annelie Enochson (KD) (doc, 67 kB) Motion 2013/14:U273 av Annelie Enochson (KD) (pdf, 239 kB)

Namngemenskap har betydelse

Motion 2013/14:C404 av Annelie Enochson och Tuve Skånberg (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:C404 av Annelie Enochson och Tuve Skånberg KD Namngemenskap har betydelse KD646 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att namngemenskap har ett stort värde när det gäller att markera samhörighet i en familj. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C404 av Annelie Enochson och Tuve Skånberg (KD) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:C404 av Annelie Enochson och Tuve Skånberg (KD) (pdf, 129 kB)

Skuldsanering för företagare

Motion 2013/14:C382 av Annelie Enochson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:C382 av Annelie Enochson KD Skuldsanering för företagare KD647 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ändringar i skuldsaneringslagen och i preskriptionslagen. Motivering Sveriges företagare är oljan i navet och håller


Utskottsberedning: 2013/14:CU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C382 av Annelie Enochson (KD) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:C382 av Annelie Enochson (KD) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.