Anne Wibble (FP)

Anne Wibble (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel ekon.lic.
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1997-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 1997-12-01
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1997-11-30
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1989-10-03 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-19 – 1997-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1990-06-14 – 1991-09-30
    • Ledamot 1985-09-30 – 1988-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-11-30
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Ledamot 1988-10-18 – 1989-06-30
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi123 av Anne Wibble m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi123 av Anne Wibble m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m. Inledning Denna motion skall läsas tillsammans med Folkpartiet liberalernas partimotion med anledning av


Utskottsberedning: -------------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000

Motion 1995/96:Fi110 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi110 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000 Riksdagen tar initiativet När det i slutet av maj i år stod klart att interna motsättningar i regeringspartiet om främst arbetsrätten stoppat


Utskottsberedning: ----------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Sysselsättningsåtgärder (väckt med anledning av händelse av större vikt)

Motion 1995/96:A45 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:A45 av Lars Leijonborg m.fl. fp Sysselsättningåtgärder väckt med anledning av händelse av större vikt Inledning Regeringens handlingsförlamning i sysselsättningsfrågorna är inte acceptabel. Undantagsläget på arbetsmarknaden gör det nödvändigt att riksdagen, om det behövs vid extramöten


Utskottsberedning: --1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se