Anne Wibble (FP)

Anne Wibble (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel ekon.lic.
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1997-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 1997-12-01
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1997-11-30
    • Vice ordförande 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Ledamot 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1989-10-03 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-19 – 1997-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1990-06-14 – 1991-09-30
    • Ledamot 1985-09-30 – 1988-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-11-30
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Ledamot 1988-10-18 – 1989-06-30
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av

Motion 1988/89:Fi106 av Ylva Annerstedt m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fil06 av Ylva Annerstedt m.fl. fp med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990 Stockholmsregionen har unika kvaliteter. Här bor en femtedel av landets befolkning. Regionen


Utskottsberedning: -1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi106 av Ylva Annerstedt m.fl. (fp) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m. m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:Fi86 av Anne Wibble m. fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi86 av Anne Wibble m. fl. fp med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m. m. kompletteringspropositionen 1. Sammanfattning Regeringen framför i kompletteringspropositionen


Utskottsberedning: -------1988/89:FiU29
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi86 av Anne Wibble m. fl. (fp) (pdf, 223 kB)

med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av

Motion 1988/89:Fi96 av Bengt Westerberg m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi96 av Bengt Westerberg m.fl. fp med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990 Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1988/89:Fiöl hemställs att riksdagen


Utskottsberedning: -1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi96 av Bengt Westerberg m.fl. (fp) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se