Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

Interpellation 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:423 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel I november 2005 polisanmäldes föräldrar till depressivt devitaliserade apatiska barn för misshandel, vanvård och förgiftning. Det rörde sig om 13 fall som polisanmäldes.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

Säkrare pendling mellan Borås och Göteborg

Interpellation 2005/06:263 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 15 februari Interpellation 2005/06:263 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Ulrica Messing s Säkrare pendling mellan Borås och Göteborg Den 27 januari 2006 inträffade en allvarlig bussolycka utanför Arboga där nio personer omkom och många skadades. Detta har satt fokus på säkerheten vid bussåkning. Vid

Inlämnad: 2006-02-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Säkrare pendling mellan Borås och Göteborg

Biståndsbedömning av funktionshindrade asylsökande

Interpellation 2005/06:233 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 1 februari Interpellation 2005/06:233 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Biståndsbedömning av funktionshindrade asylsökande Asylsökande är en utsatt grupp i samhället. Har den asylsökande dessutom ett funktionshinder så är den personen ännu mer utsatt. En funktionshindrad person behöver

Inlämnad: 2006-02-01 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Biståndsbedömning av funktionshindrade asylsökande

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se