Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 160 kB)

Likvärdiga villkor inom turistnäringen

Motion 2011/12:Sk312 av Annicka Engblom och Anne Marie Brodén (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk312 av Annicka Engblom och Anne Marie Brodén M Likvärdiga villkor inom turistnäringen M0671 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om likvärdiga villkor inom turistnäringen. Motivering I dag är momssatsen på gästhamnsövernattning


Utskottsberedning: 2011/12:SkU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk312 av Annicka Engblom och Anne Marie Brodén (M) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:Sk312 av Annicka Engblom och Anne Marie Brodén (M) (pdf, 125 kB)

Skapande äldreomsorg

Motion 2011/12:So421 av Anne Marie Brodén (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So421 av Anne Marie Brodén M Skapande äldreomsorg M0704 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utveckla Skapande äldreomsorg. Motivering God äldreomsorg handlar om att ge människor ökat välbefinnande, fler kulturella


Utskottsberedning: 2011/12:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So421 av Anne Marie Brodén (M) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:So421 av Anne Marie Brodén (M) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se