Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barn som målsägande

Motion 2010/11:Ju399 av Anne Marie Brodén (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju399 av Anne Marie Brodén M Barn som målsägande m1930 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att barn som bevittnar våld mellan nära anhöriga ska ses som målsägande. Motivering År 2006 trädde nya regler i kraft som

2010-10-22

Motion 2010/11:Ju399 av Anne Marie Brodén (M) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:Ju399 av Anne Marie Brodén (M) (pdf, 123 kB)

Nationellt finansierad sjukvård och fler fristående sjukhus

Motion 2010/11:So552 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So552 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson M Nationellt finansierad sjukvård och fler fristående sjukhus m1652 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en nationellt finansierad sjukvård. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:So552 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M) (doc, 53 kB) Motion 2010/11:So552 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M) (pdf, 154 kB)

Svensk kärnkraft i framtiden

Motion 2010/11:N299 av Jenny Petersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:N299 av Jenny Petersson m.fl. M Svensk kärnkraft i framtiden m1872 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kärnkraftens betydelse för svensk energiproduktion. Motivering I Hallands län finns idag fyra kärnkraftsreaktorer


Utskottsberedning: 2010/11:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N299 av Jenny Petersson m.fl. (M) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:N299 av Jenny Petersson m.fl. (M) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se