Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Elevhälsans roll för att motverka psykisk ohälsa

Motion 2012/13:Ub493 av Anne Marie Brodén (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub493 av Anne Marie Brodén M Elevhälsans roll för att motverka psykisk ohälsa M1698 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa ett krav på minst 20 timmars elevhälsa i Sveriges kommuner


Utskottsberedning: 2012/13:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub493 av Anne Marie Brodén (M) (doc, 55 kB) Motion 2012/13:Ub493 av Anne Marie Brodén (M) (pdf, 123 kB)

Översyn av forskningen på området integrativ medicin

Motion 2012/13:Ub491 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub491 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson M Översyn av forskningen på området integrativ medicin M1753 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av forskningen på området integrativ medicin. Motivering


Utskottsberedning: 2012/13:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub491 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M) (doc, 58 kB) Motion 2012/13:Ub491 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M) (pdf, 131 kB)

Införandet av en professur inom ämnet kultur och hälsa

Motion 2012/13:Ub490 av Anne Marie Brodén och Maria Lundqvist-Brömster (M, FP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub490 av Anne Marie Brodén och Maria Lundqvist-Brömster M, FP Införandet av en professur inom ämnet kultur och hälsa M1444 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att inrätta en professur inom området hälsa


Utskottsberedning: 2012/13:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub490 av Anne Marie Brodén och Maria Lundqvist-Brömster (M, FP) (doc, 55 kB) Motion 2012/13:Ub490 av Anne Marie Brodén och Maria Lundqvist-Brömster (M, FP) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se