Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Inför en skattereduktion för hälsofrämjande åtgärder

Motion 2013/14:Sk325 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk325 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson M Inför en skattereduktion för hälsofrämjande åtgärder M1864 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheten till enskild skattereduktion för hälsofrämjande


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk325 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M) (doc, 61 kB) Motion 2013/14:Sk325 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (M) (pdf, 138 kB)

Låt jobbskatteavdraget vara kvar under föräldraledigheten

Motion 2013/14:Sk323 av Anne Marie Brodén (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk323 av Anne Marie Brodén M Låt jobbskatteavdraget vara kvar under föräldraledigheten M1896 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna för jobbskatteavdrag även under föräldraledigheten. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk323 av Anne Marie Brodén (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:Sk323 av Anne Marie Brodén (M) (pdf, 123 kB)

Barns makt och inflytande måste stärkas

Motion 2013/14:So443 av Anne Marie Brodén (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So443 av Anne Marie Brodén M Barns makt och inflytande måste stärkas M1675 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka möjligheterna till barns makt och inflytande. Motivering FN:s barnkonvention antogs 1989 och


Utskottsberedning: 2013/14:SoU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So443 av Anne Marie Brodén (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:So443 av Anne Marie Brodén (M) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se