Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ensamstående föräldrar som drabbas av sjukdom

Motion 2008/09:Sf327 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf327 av Anne Marie Brodén m Ensamstående föräldrar som drabbas av sjukdom m1643 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förändrat regelverk för ensamstående föräldrar som drabbas av sjukdom. Motivering Ensamstående


Utskottsberedning: 2008/09:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf327 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 38 kB) Motion 2008/09:Sf327 av Anne Marie Brodén (m) (pdf, 124 kB)

Fordonsbesiktningsmonopolet

Motion 2008/09:T481 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:T481 av Anne Marie Brodén m.fl. m, fp, c, kd Fordonsbesiktningsmonopolet m910 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att avreglera den svenska fordonsbesiktningsmarknaden. Motivering I Sverige genomförs


Utskottsberedning: 2008/09:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T481 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd) (doc, 42 kB) Motion 2008/09:T481 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd) (pdf, 150 kB)

Icke-våldsprojekt i skolan

Motion 2008/09:Ub480 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub480 av Anne Marie Brodén m Icke-våldsprojekt i skolan m1997 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att sprida kunskap om arbetet för minskat ungdomsvåld och ökad ungdomshälsa genom projektet Drömmen om det goda. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub480 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 38 kB) Motion 2008/09:Ub480 av Anne Marie Brodén (m) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se