Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Enskilt skatteavdrag för hälsofrämjande åtgärder

Motion 2007/08:Sk382 av Finn Bengtsson och Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk382 av Finn Bengtsson och Anne Marie Brodén m Enskilt skatteavdrag för hälsofrämjande åtgärder m1746 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett enskilt skatteavdrag för hälsofrämjande åtgärder. Motivering Det stigande


Utskottsberedning: 2007/08:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk382 av Finn Bengtsson och Anne Marie Brodén (m) (doc, 46 kB)

Alkolås för yrkestrafik

Motion 2007/08:T419 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2007/08:T419 av Anne Marie Brodén m Alkolås för yrkestrafik m1693 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om alkolås för yrkestrafik. Motivering Förra året dödades 445 personer i trafiken, och tusentals skadades så svårt att de


Utskottsberedning: 2007/08:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T419 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 38 kB)

Översyn av milavdraget

Motion 2007/08:Sk386 av Lars Gustafsson och Anne Marie Brodén (kd, m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk386 av Lars Gustafsson och Anne Marie Brodén kd, m Översyn av milavdraget kd647 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av reseavdraget. Motivering Sverige består till största delen av glesbygd. Förutsättningen


Utskottsberedning: 2007/08:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk386 av Lars Gustafsson och Anne Marie Brodén (kd, m) (doc, 38 kB) Motion 2007/08:Sk386 av Lars Gustafsson och Anne Marie Brodén (kd, m) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.