Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utvidgad avdragsrätt för kultursponsring

Motion 2007/08:Sk329 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk329 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson m Utvidgad avdragsrätt för kultursponsring m1131 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av avdragsrätten vid gåvor till oberoende forskning, kultur och vård och


Utskottsberedning: 2007/08:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk329 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (m) (doc, 40 kB) Motion 2007/08:Sk329 av Anne Marie Brodén och Finn Bengtsson (m) (pdf, 133 kB)

Folkhälsa och kultur

Motion 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. m, fp, c, kd Folkhälsa och kultur m903 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning kring hälsa och ohälsa och alternativa vårdmetoder med kulturella inslag. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2007/08:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd) (doc, 44 kB) Motion 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd) (pdf, 174 kB)

Ökat inslag av personval till riksdagen

Motion 2007/08:K307 av Finn Bengtsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:K307 av Finn Bengtsson m.fl. m Ökat inslag av personval till riksdagen m1564 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett ökat inslag av personval till riksdagen. Bakgrund I vallagen SFS 2005:837som på ett mycket alltför


Utskottsberedning: 2007/08:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:K307 av Finn Bengtsson m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.