Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kvinnors rätt till likvärdig vård

Motion 2009/10:So472 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So472 av Anne Marie Brodén m Kvinnors rätt till likvärdig vård m1333 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kvinnors rätt till likvärdig vård. Motivering Det är upprörande för mig som kvinna att vår skattefinansierade


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So472 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:So472 av Anne Marie Brodén (m) (pdf, 127 kB)

Personalvårdsförmåner för företagare

Motion 2009/10:Sk439 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk439 av Anne Marie Brodén m Personalvårdsförmåner för företagare m1717 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över reglerna för personalvårdsförmåner så att dessa också omfattar egenföretagare i enmansföretag


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk439 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Sk439 av Anne Marie Brodén (m) (pdf, 122 kB)

Sänkning av restaurangmomsen till förmån för hälsan

Motion 2009/10:Sk414 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk414 av Anne Marie Brodén m Sänkning av restaurangmomsen till förmån för hälsan m1893 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att sänka restaurangmomsen till förmån för hälsan. Motivering Restaurangbranschen


Utskottsberedning: 2009/10:SkU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk414 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Sk414 av Anne Marie Brodén (m) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.