Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Systembolagets anställningsrutiner

Skriftlig fråga 2007/08:1195 av Brodén, Anne Marie (m)

den 9 maj Fråga 2007/08:1195 Systembolagets anställningsrutiner av Anne Marie Brodén m till näringsminister Maud Olofsson c I Dagens Nyheter den 6 maj kunde läsas att Systembolagets chefer på anställningsintervjuer frågar hur man ställer sig till alkoholmonopolet. Då detta till stor del är en politisk fråga kan

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Underlättande av fri etablering inom sjukvården

Skriftlig fråga 2007/08:1017 av Brodén, Anne Marie (m)

den 28 mars Fråga 2007/08:1017 Underlättande av fri etablering inom sjukvården av Anne Marie Brodén m till socialminister Göran Hägglund kd Den förra borgerliga regeringens första åtgärd var att införa en etableringsfrihet för läkare och annan sjukvårdsutbildad personal. Syftet var att förbättra tillgängligheten

Inlämnad: 2008-03-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Brist på psykiatrer

Skriftlig fråga 2007/08:490 av Brodén, Anne Marie (m)

den 13 december Fråga 2007/08:490 Brist på psykiatrer av Anne Marie Brodén m till socialminister Göran Hägglund kd Samtliga svenska landsting rapporterar att de upplever stora svårigheter att rekrytera psykiatrer, och det verkar bli svårare och svårare, enligt Socialstyrelsen. Bristen på specialistutbildade psykiatrer

Inlämnad: 2007-12-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se