Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bemyndigande för att ändra föreskrifter om allmänna vattentjänster

Skriftlig fråga 2006/07:1579 av Brodén, Anne Marie (m)

den 24 augusti Fråga 2006/07:1579 Bemyndigande för att ändra föreskrifter om allmänna vattentjänster av Anne Marie Brodén m till miljöminister Andreas Carlgren c Mot bakgrund av utsläppen av avloppsvatten i Laholm, vilket har inneburit stora olägenheter för boende och för turismen utefter Laholmsbukten, behövs

Inlämnad: 2007-08-24 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Kultur och hälsa

Skriftlig fråga 2006/07:1526 av Brodén, Anne Marie (m)

den 7 augusti Fråga 2006/07:1526 Kultur och hälsa av Anne Marie Brodén m till statsrådet Maria Larsson kd Människor utsätts i dag för mycket stress och press både i hemmet och på arbetet. Den psykiska ohälsan ökar, inte minst hos barn och ungdomar. Kulturen kan vara ett sätt att få ro och vila i en stressad värld.

Inlämnad: 2007-08-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Systembolagets beställningssortiment

Skriftlig fråga 2006/07:1234 av Brodén, Anne Marie (m)

den 24 maj Fråga 2006/07:1234 Systembolagets beställningssortiment av Anne Marie Brodén m till näringsminister Maud Olofsson c TT kunde den 27 mars 2007 rapportera att tidningen Allt om vin anmält Systembolaget till EU-kommissionen och Konkurrensverket för hanteringen av det så kallade beställningssortimentet.

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se