Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

diskriminering av handikappade

Skriftlig fråga 2004/05:2029 av Brodén, Anne Marie (m)

den 12 juli Fråga 2004/05:2029 av Anne Marie Brodén m till socialminister Berit Andnor om diskriminering av handikappade Sedan länge finns ett mål att personer med funktionshinder ska kunna leva integrerat i samhället, med samma levnadsvillkor som andra medborgare. Så är dock inte fallet i dag affärer, företag, skolor,

Inlämnad: 2005-07-12 Besvarare: Berit Andnor (S)

ambulanshelikoptrar

Skriftlig fråga 2004/05:1833 av Brodén, Anne Marie (m)

den 8 juni Fråga 2004/05:1833 av Anne Marie Brodén m till försvarsminister Leni Björklund om ambulanshelikoptrar Sverige behöver ett rikstäckande system av ambulanshelikoptrar för att alla patienter ska få lika bra vård oberoende var man bor i Sverige. Ambulanshelikoptrar har utretts 58 gånger. Den 58:e utredningen

Inlämnad: 2005-06-08 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Folkhälsoinstitutets opinionsbildning

Skriftlig fråga 2004/05:1794 av Brodén, Anne Marie (m)

den 3 juni Fråga 2004/05:1794 av Anne Marie Brodén m till statsrådet Morgan Johansson om Folkhälsoinstitutets opinionsbildning Boken Folkhälsa hållbar utveckling och globalisering nyligen utgiven av Statens folkhälsoinstitut, sägs handla om globaliseringens hot och möjligheter för folkhälsan samt förutsättningarna

Inlämnad: 2005-06-03 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.