Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

åldersgräns för privatläkare

Skriftlig fråga 2003/04:406 av Brodén, Anne Marie (m)

den 5 december Fråga 2003/04:406 av Anne Marie Brodén m till socialminister Lars Engqvist om åldersgräns för privatläkare Under våren 2002 beslutade riksdagen att avskaffa åldersgränsen för privatläkare i lagen om läkarvårdsersättning vid behandlingen av en moderatmotion och hemställa hos regeringen att till riksdagen

Inlämnad: 2003-12-04 Besvarare: Lars Engqvist (S)

akutsjukvården i Sverige

Skriftlig fråga 2003/04:102 av Brodén, Anne Marie (m)

den 17 oktober Fråga 2003/04:102 av Anne Marie Brodén m till socialminister Lars Engqvist om akutsjukvården i Sverige Det finns en tydlig vilja och önskan från olika landsting, professionen och från vårdpersonalen och olika fackliga organisationer, att omorganisera, rationalisera och förstärka kompetens och kvalitet

Inlämnad: 2003-10-17 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.