Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

hjälpmedel för hörselskadade

Skriftlig fråga 2002/03:814 av Brodén, Anne Marie (m)

den 15 april Fråga 2002/03:814 av Anne Marie Brodén m till socialminister Lars Engqvist om hjälpmedel för hörselskadade Nedsatt hörsel är en av de vanligaste funktionshindren och över en miljon svenskar har en hörselskada av någon grad. Och kurvan pekar uppåt för framför allt dem under 65 år. Hörselskadade slås ut

Inlämnad: 2003-04-15 Besvarare: Lars Engqvist (S)

läkare och privat verksamhet

Skriftlig fråga 2002/03:813 av Brodén, Anne Marie (m)

den 15 april Fråga 2002/03:813 av Anne Marie Brodén m till socialminister Lars Engqvist om läkare och privat verksamhet Sveriges yngre läkares förening SYLF har gjort en enkät om hur St-läkarna ser på framtiden. Enkäten visar att de yngre läkarna har andra värderingar och förväntningar än de äldre kollegerna. Hela

Inlämnad: 2003-04-15 Besvarare: Lars Engqvist (S)

insatser för äldre och funktionshindrade

Skriftlig fråga 2002/03:792 av Brodén, Anne Marie (m)

den 10 april Fråga 2002/03:792 av Anne Marie Brodén m till statsrådet Berit Andnor om insatser för äldre och funktionshindrade Kommunerna verkställer inte sina egna beslut om insatser för äldre och funktionshindrade. Förra året väntade över 5 000 personer på hjälp de fått rätt till enligt Socialstyrelsen. En enkät

Inlämnad: 2003-04-10 Besvarare: Berit Andnor (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se