Anna Wallentheim (S)

Anna Wallentheim (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 332
Titel Gymnasielärare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.wallentheim[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-03-06 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-06-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2018-05-24 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant socialutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 18-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14-18 och ledamot 18-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Andres Wallentheim och kommunalrådet Lena Wallentheim.
  • Utbildning

    Hässleholms tekniska skola, slutår 04. Lärarutbildningen för äldre barn och unga, Högskolan Kristianstad, lärarexamen 11.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, Solhem, Vittsjö 04-06. Lärare, T4-skolan 4-6, Hässleholm 11-12. Lärare, Västerskolan 7-9, Hässleholm 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hässleholm 10-. Ersättare, fritidsnämnden, Hässleholm, 06-10 och ledamot 10-14. Ledamot, Hässlehem (kommunalt bolag), Hässleholm 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gemensamt mål för fattigdomsbekämpning inom EU

Motion 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Gemensamt mål för fattigdomsbekämpning inom EU Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör verka för att en gemensam målsättning tas fram inom EU om att ingen människa ska


Utskottsberedning: 2014/15:UU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Unga och arbetsmarknaden

Motion 2014/15:2176 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2176 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Unga och arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tryggare anställningar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en icke-diskriminerande


Utskottsberedning: 2014/15:AU4 2014/15:AU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:2176 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2176 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se