Anna Wallentheim (S)

Anna Wallentheim (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 332
Titel Gymnasielärare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.wallentheim[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-03-06 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-06-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2018-05-24 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant socialutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 18-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14-18 och ledamot 18-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Andres Wallentheim och kommunalrådet Lena Wallentheim.
  • Utbildning

    Hässleholms tekniska skola, slutår 04. Lärarutbildningen för äldre barn och unga, Högskolan Kristianstad, lärarexamen 11.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, Solhem, Vittsjö 04-06. Lärare, T4-skolan 4-6, Hässleholm 11-12. Lärare, Västerskolan 7-9, Hässleholm 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hässleholm 10-. Ersättare, fritidsnämnden, Hässleholm, 06-10 och ledamot 10-14. Ledamot, Hässlehem (kommunalt bolag), Hässleholm 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rättvisa skatter

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisa skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rättvisa skatter och tillkännager detta för regeringen. Motivering När det så kallade jobbskatteavdraget infördes innebar det att skatten sänktes för dem som


Utskottsberedning: 2019/20:SkU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Momsregler och civilsamhället

Motion 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. S Momsregler och civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att avskaffa tvånget på att hyresgäster stadigvarande bedriver momspliktig verksamhet i lokaler de hyr och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2019/20:SkU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3131 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Rättvisare skatter

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisare skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur en likformig beskattning av förvärvsinkomster kan återinföras inom ramen för en reformering av skattesystemet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se