Anna Wallentheim (S)

Anna Wallentheim (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 332
Titel Gymnasielärare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.wallentheim[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-03-06 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-06-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2018-05-24 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-05-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant socialutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 18-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14-18 och ledamot 18-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Andres Wallentheim och kommunalrådet Lena Wallentheim.
  • Utbildning

    Hässleholms tekniska skola, slutår 04. Lärarutbildningen för äldre barn och unga, Högskolan Kristianstad, lärarexamen 11.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, Solhem, Vittsjö 04-06. Lärare, T4-skolan 4-6, Hässleholm 11-12. Lärare, Västerskolan 7-9, Hässleholm 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hässleholm 10-. Ersättare, fritidsnämnden, Hässleholm, 06-10 och ledamot 10-14. Ledamot, Hässlehem (kommunalt bolag), Hässleholm 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ungas idrottande

Skriftlig fråga 2020/21:2112 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2020/21:2112 Ungas idrottande av Anna Wallentheim S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En ny studie gjord av forskningsstiftelsen Mistra visar att coronapandemin har gjort många idrottande tonåringar till hemmasittare. Enligt studien har inte tonåringarna i synnerhet gruppen 1620 år ersatt sitt idrottande

Inlämnad: 2021-03-09 Svarsdatum: 2021-03-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:2112 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 83 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa lex Sarah inom skolan och om att tillsätta en utredning för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling,


Utskottsberedning: 2020/21:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2131 av Daniel Andersson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Förstärkning av skolans normkritiska arbete

Motion 2020/21:1994 av Anna Wallentheim (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1994 av Anna Wallentheim S Förstärkning av skolans normkritiska arbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att stärka arbetet kring normkritik i skolans verksamheter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Normer


Utskottsberedning: 2020/21:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:1994 av Anna Wallentheim (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1994 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se