Anna Wallentheim (S)

Anna Wallentheim (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 332
Titel Gymnasielärare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.wallentheim[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-03-06 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-06-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2018-05-24 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-05-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant socialutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 18-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14-18 och ledamot 18-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Andres Wallentheim och kommunalrådet Lena Wallentheim.
  • Utbildning

    Hässleholms tekniska skola, slutår 04. Lärarutbildningen för äldre barn och unga, Högskolan Kristianstad, lärarexamen 11.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, Solhem, Vittsjö 04-06. Lärare, T4-skolan 4-6, Hässleholm 11-12. Lärare, Västerskolan 7-9, Hässleholm 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hässleholm 10-. Ersättare, fritidsnämnden, Hässleholm, 06-10 och ledamot 10-14. Ledamot, Hässlehem (kommunalt bolag), Hässleholm 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förbud mot vinster i välfärden

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. S Förbud mot vinster i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att skattepengar avsedda för välfärd ska gå till välfärd, inte privata vinster, och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:FiU26

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Friköpsrätt för historiska arrenden

Motion 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. S Friköpsrätt för historiska arrenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en friköpsrätt för historiska arrenden och tillkännager detta för regeringen. Motivering 1989 togs ett beslut med stor


Utskottsberedning: CU

Motion 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden

Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. S Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ge Boverket i uppdrag att ta fram en vägledning till kommunerna som säkerställer att idrottsanläggningar


Utskottsberedning: 2021/22:CU12

Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se