Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2013/14:NU15 9 april 2014 Nationella patent på engelska
Debatt om förslag 2011/12:SkU15 15 mars 2012 Allmänna motioner om mervärdesskatt
Debatt om förslag 2011/12:KrU1 8 december 2011 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Frågestund 9 juni 2011 Frågestund

Dokument:

Minderåriga transsexuellas möjlighet att byta juridiskt kön

Motion 2013/14:So338 av Anna Steele och Stefan Käll (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So338 av Anna Steele och Stefan Käll FP Minderåriga transsexuellas möjlighet att byta juridiskt kön FP518 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att 18-årsgränsen för fastställelse av könstillhörighet bör tas bort.


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So338 av Anna Steele och Stefan Käll (FP) (doc, 57 kB) Motion 2013/14:So338 av Anna Steele och Stefan Käll (FP) (pdf, 135 kB)

Avdragsrätt för konst

Motion 2013/14:Sk271 av Anna Steele och Ulf Nilsson (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk271 av Anna Steele och Ulf Nilsson FP Avdragsrätt för konst FP524 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda företags avdragsrätt för förstagångsinköp av konst. Motivering I en rad undersökningar har bild-


Utskottsberedning: 2013/14:SkU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk271 av Anna Steele och Ulf Nilsson (FP) (doc, 58 kB) Motion 2013/14:Sk271 av Anna Steele och Ulf Nilsson (FP) (pdf, 137 kB)

Begränsad vargjakt

Motion 2013/14:MJ313 av Anna Steele (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ313 av Anna Steele FP Begränsad vargjakt FP525 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att endast skyddsjakt på vargar ska vara tillåten i Sverige. Motivering Sverige tillämpar sedan relativt nyligen licensjakt på


Utskottsberedning: 2013/14:MJU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ313 av Anna Steele (FP) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:MJ313 av Anna Steele (FP) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.