Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Öppen redovisning av arbetsgivaravgifter

Motion 2009/10:Sf333 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf333 av Anna Lilliehöök m Öppen redovisning av arbetsgivaravgifter m1834 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om öppen redovisning av arbetsgivaravgifter för en bättre tjänstemarknad. Motivering Det finns ett stort


Utskottsberedning: 2009/10:SfU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf333 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Sf333 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 123 kB)

Ett säkert Stockholm

Motion 2009/10:Fö242 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Fö242 av Anna Lilliehöök m Ett säkert Stockholm m1831 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett säkert Stockholm. Motivering I Storstockholmsområdet bor en femtedel av landets befolkning. Där finns många viktiga institutioner


Utskottsberedning: 2009/10:FöU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fö242 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Fö242 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 124 kB)

Införande av flytträtt för pensionsförsäkringar

Motion 2009/10:Fi270 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi270 av Anna Lilliehöök m Införande av flytträtt för pensionsförsäkringar m1841 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa flytträtt för pensionsförsäkringar. Motivering För pensionsförsäkringar som tagits


Utskottsberedning: 2009/10:FiU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi270 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Fi270 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se