Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bistånd genom handel med Colombia

Motion 2007/08:U238 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2007/08:U238 av Anna Lilliehöök m Bistånd genom handel med Colombia m1347 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bistånd genom handel med Colombia. Motivering Colombia är ett land med mycket goda naturresurser. Mänskliga konflikter


Utskottsberedning: 2007/08:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:U238 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 38 kB)

Strandskydd

Motion 2007/08:MJ280 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ280 av Anna Lilliehöök m Strandskydd m1350 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om strandskyddet. Motivering Sverige har en lång kust, många öar och många sjöar. Ett hem nära vatten är en dröm för många. Det förblir


Utskottsberedning: 2007/08:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:MJ280 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB) Motion 2007/08:MJ280 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 114 kB)

Fullbordad ringled runt Stockholm

Motion 2007/08:T247 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2007/08:T247 av Anna Lilliehöök m Fullbordad ringled runt Stockholm m1253 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en fullbordad ringled runt Stockholm. Motivering Stockholmsområdet fortsätter att expandera. En positiv utveckling


Utskottsberedning: 2007/08:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T247 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se