Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Att studera utomlands

Motion 2008/09:Ub426 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub426 av Anna Lilliehöök m Att studera utomlands m1957 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att studera utomlands. Motivering Betydligt fler svenska studenter skulle kunna utnyttja möjligheterna till utbytesår vid


Utskottsberedning: 2008/09:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub426 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB)

Finansiell utbildning

Motion 2008/09:Ub425 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub425 av Anna Lilliehöök m Finansiell utbildning m1971 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om finansiell utbildning. Motivering Den finansiella världen skakas av en finanskris. Denna kris grundades genom utlåning till


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub425 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB)

Pengsystem i vård och omsorg för valfrihet över kommun- och landstingsgränser

Motion 2008/09:So424 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So424 av Anna Lilliehöök m Pengsystem i vård och omsorg för valfrihet över kommun- och landstingsgränser m1972 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om pengsystem i vård och omsorg för valfrihet över kommun- och landstingsgränser.


Utskottsberedning: 2008/09:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So424 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB) Motion 2008/09:So424 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se