Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Licens för alkoholförsäljning

Motion 2008/09:So423 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So423 av Anna Lilliehöök m Licens för alkoholförsäljning m1952 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om licens för alkoholförsäljning. Motivering Systembolag finns tillgängliga i våra större orter. På många andra ställen


Utskottsberedning: 2008/09:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So423 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB)

Konsumentupplysning för avtalspensioner och avtalsförsäkringar

Motion 2008/09:Sf304 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf304 av Anna Lilliehöök m Konsumentupplysning för avtalspensioner och avtalsförsäkringar m1943 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om konsumentupplysning om avtalspensioner och avtalsförsäkringar. Motivering De statliga


Utskottsberedning: 2008/09:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf304 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB)

Synliga socialavgifter

Motion 2008/09:Sf302 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf302 av Anna Lilliehöök m Synliga socialavgifter m1945 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om synliga socialavgifter. Motivering Förutom lönen betalar arbetsgivare arbetsgivaravgifter för sina anställda. Arbetsgivaravgifterna


Utskottsberedning: 2008/09:SfU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf302 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.