Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utnyttjande av befintliga bostäder

Motion 2006/07:C308 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2006/07:C308 av Anna Lilliehöök m Utnyttjande av befintliga bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om åtgärder för att öka intresset för att hyra ut rum eller privatbostäder. Motivering Många orter i Sverige, inte minst storstäder


Utskottsberedning: 2006/07:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:C308 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB) Motion 2006/07:C308 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 116 kB)

Så kallade auktoriserade skyddsänglar

Motion 2006/07:Ju280 av Magdalena Andersson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju280 av Magdalena Andersson m.fl. m Så kallade auktoriserade skyddsänglar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att undersöka möjligheten att införa s.k. auktoriserade skyddsänglar i den kommande handlingsplanen för att


Utskottsberedning: 2006/07:JuU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju280 av Magdalena Andersson m.fl. (m) (doc, 46 kB) Motion 2006/07:Ju280 av Magdalena Andersson m.fl. (m) (pdf, 160 kB)

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk26 av Lennart Hedquist m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i enlighet med vad som anförs i motionen. Regeringens förslag I propositionen lämnas ett förslag till en lag om skatt på flygresor. Förslaget innebär att flygskatt skall betalas för passagerare som reser från en svensk flygplats i ett flygplan som är godkänt


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk26 av Lennart Hedquist m.fl. (m) (doc, 54 kB) Motion 2005/06:Sk26 av Lennart Hedquist m.fl. (m) (pdf, 170 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.