Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2002/03:375 av Brus, Sven (kd) 26 maj 2003 ett brett perspektiv på ohälsan
Interpellationsdebatt 2002/03:377 av Johansson, Kenneth (c) 26 maj 2003 finansiell samordning
Frågestund 23 januari 2003 frågestund

Dokument:

Sotningsmonopolet

Motion 2006/07:Fö226 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Fö226 av Anna Lilliehöök m Sotningsmonopolet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sotningsmonopolets avskaffande. Motivering Fastighetsägare har ett starkt intresse av att hålla sina fastigheter i god standard, inte minst


Utskottsberedning: 2006/07:FöU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Fö226 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:Fö226 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 120 kB)

Företagsamhet och behovet av ekonomisk buffert

Motion 2006/07:Sk282 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk282 av Anna Lilliehöök m Företagsamhet och behovet av ekonomisk buffert Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av ekonomisk buffert i företag och behovet av en reformering av den s.k. lex Uggla. Motivering Företagens


Utskottsberedning: 2006/07:SkU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk282 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB) Motion 2006/07:Sk282 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 121 kB)

Polisens medverkan i kampen mot fusk

Motion 2006/07:Ju297 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju297 av Anna Lilliehöök m Polisens medverkan i kampen mot fusk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bekämpningen av fusk i socialförsäkringarna. Motivering Ersättningarna i socialförsäkringarna är generösa och reglerna


Utskottsberedning: 2006/07:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju297 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:Ju297 av Anna Lilliehöök (m) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se