Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2000/01:446 av Lilliehöök, Anna (m) 15 maj 2001 poliser i civil krishantering
Interpellationsdebatt 2000/01:439 av Högström, Tomas (m) 14 maj 2001 Mälarbanan
Interpellationsdebatt 2000/01:435 av Strömbom, Inger (kd) 14 maj 2001 nyföretagande

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi35 av Henrik Landerholm m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi35 av Henrik Landerholm m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Totalförsvar I förslaget till tilläggsbudget för utgiftsområde 6 manifesterar regeringen det faktum att försvarspolitiken nu tagits som gisslan av Vänstern och Miljöpartiet. Det


Utskottsberedning: -1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo16 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo16 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. Inledning I propositionen föreslås att det gällande kravet på enkel majoritet för att en bostadsrättsförening skall kunna besluta om förvärv av ett hus för ombildning till bostadsrätt


Utskottsberedning: --1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:68 Lag om utlandsstyrkan inom Försvarsmakten

Motion 1998/99:Fö20 av Henrik Landerholm m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fö20 av Henrik Landerholm m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:68 Lag om utlandsstyrkan inom Försvarsmakten Inledning I propositionen föreslår regeringen förändringar för tjänstgöring inom Sveriges utlandsstyrka inom Försvarsmakten. Förslagen avser bl.a. att förbättra skyddet vid


Utskottsberedning: -1998/99:FöU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se